Kasım 9, 2016by admin

Sosyal Medya’da Algı Yönetimi

Sosyal medya platformları, insanların büyük bir kısmının müptelası durumuna geldiği, gerçek hayat yansımalı fakat sanal olan mecralardır. Yapılan araştırmalar, sosyal medya kullanıcısı bireylerin gününün en az yarım saatini bu platformlarda geçirdiğini gösteriyor.  Aynı anda milyonlarca insanın aynı şeyi yapması tesadüfî olarak çok düşük olasılığa sahip. Bir resmin aynı anda milyonlarca insan tarafından beğeni alması plansız ama planlı olanlardan daha etkili bir eylem. O zaman sosyal medya insanları yönlendirme konusunda müthiş başarılı diyebiliriz.

Bu zamana değin dünya insanlarının çoğunu, kendi istekleriyle aynı eyleme sürükleyebilecek bir güç yoktu. Bu nedenle sosyal medyanın etki gücünü kullanmaya karar veren siyasi yöneticiler, ticari firmalar, araştırmacılar vs. sosyal medya algı yönetimini insanlar üzerinde hızla kullanmaya başladı. Sosyal medya algısı, kişilerle beraber topluma bir olayı, bir olguyu, bir eylemi, bir ürünü benimsetme çalışmalarıdır. Zorla değil de ikna olarak kabul ettiği düşünceleri, insanlar daha kalıcı süreli benimser. İşte algı yönetimi, zihinlerin “ikna olmayı sevme, ikna olduğuna güvenme” özelliğinden beslenir.

Algı Yönetimi Örnekleri Nasıl Olmalı?

Sosyal medyada algı yönetiminde başarılı olmuş olay olgu ya da ürünlere, büyük olasılıkla sosyal mecralarda trend olmuştur diyebiliriz. Eylemlerin, sözlerin, ürünlerin trend olmasını sağlayan ise sürekli takip edilen ünlüler ve fenomen olmayı başarmış insanlardır. Yani sosyal medya algı yönetiminde kullanılan reklamlar, reklamlarda yer alan ünlü ve fenomenler, uygulanan alanlar ise sosyal paylaşım mecralarıdır diyebiliriz.

Fark edileceği gibi sosyal medya algı yönetimi, birbiriyle iç içe ve birbirine hizmet eden süreçlerden oluşmaktadır. Sosyal medya algı yönetimi sayesinde trend olan bir kıyafet bir gecede, depoları boşaltacak kadar satış sağlayabilir. Çünkü sosyal medya algı yönetimi ile o ürünün alınması gerektiği zihinlere yerleştirilmiştir. Zorla satmaya kalksanız mümkün değil bu kadar sayıya ulaşamazsınız. Algı yönetiminin altında yatan zaten diretmek değil seçtirmeyi başarmaktır.

Sosyal medya algı yönetimi sayesinde trend olan bir kıyafet bir gecede, depoları boşaltacak kadar satış sağlayabilir. Çünkü sosyal medya algı yönetimi ile o ürünün alınması gerektiği zihinlere yerleştirilmiştir.  Zorla satmaya kalksanız mümkün değil bu kadar sayıya ulaşamazsınız. Algı yönetiminin altında yatan zaten diretmek değil seçtirmeyi başarmaktır.

Bir fotoğraf paylaşım mecrasında Hollywood magazininin ünlü isimlerinden Kylie Jenner, 2018 yılında bebeğinin fotoğrafını paylaştı ve fotoğraf en çok beğeni alan fotoğraf olup rekor kırmıştı. Ama 2019 yılında paylaşılan beyaz fon önündeki bir yumurta resmi, Kylie jenner’ ın resminin rekorunu elinden aldı. Üstelik yumurtayı paylaşan hesabın kimliği bile belirsiz. Anlayacağınız sosyal medyada her an her şey olabilir. Bu örnek; sosyal medya algısının bazen kendiliğinden oluşacağı ve domino etkisiyle insanların birbirini etkileyebileceğini kanıtlar nitelikte.

Sosyal medya algı yönetiminden yararlanılarak bir haber, daha çok kitleye yayılarak dünya gündemine kadar taşınabiliyor. Sosyal medyanın algı yönetimiyle tek yürek haline getirilen milyonlarca kullanıcının attığı mesajlar ve paylaşımları, hukuki süreçlerin hızlanmasını bile sağlayabiliyor. Sosyal medya yaptırım gücü, milyonlarca insanın aynı anda bir şeyi istemesiyle şekillenebiliyor.

Sosyal medya algı yönetimi örnekleri içinde kullanıcıların kendi kendilerine başlattıkları örneklerde var. Çoğunluğun etkisi, algı yönetiminin amacına ulaşmasını kolaylaştırıyor. Eskiden ünlü olmanın o kadar kolay olmadığını herkes bilir. Günümüzde o kadar çok ünlü var ki. Ve elbette çoğu sosyal medya sayesinde. Bir şarkı, bir video derken takipçilerin sahiplenmesiyle yeni dizi oyuncularımız ve şarkıcılarımız ünlüler dünyasına giriveriyor.

Algı Yönetimi ve Dijital Pazarlama

Firmalar markalaşma sürecinde algı yönetimine ayrıca önem vermek zorundadır. Aynı anda milyonlarca insana ulaşma potansiyeli sayesinde, sosyal medya üzerinde algı yönetimi ile marka imajını oluşturma en etkili yoludur. Algı yönetimi, kişilerin bilinç altı baz alınarak planlanır. Ve algı yönetimini pazarlama konusunda üstlenen olgu elbette reklamlardır. Firmalar algı yönetimiyle kişilere ihtiyaçlarını hatırlatır. Geçmiş deneyimlerini yeniden anımsatır. Yeni öneriler ve seçenekler sunar.

Algı yönetiminde kişilere soru sorma olgusu pek yoktur. Genellikle firmalar, reklamları aracılığıyla size “Ne istiyorsunuz?” diye sormaz. Hangisini seçmek istediğinizi sorar. Ve algı yönetimi etkisine girerek süreç sonunda bir seçim yapmanız olası bir durum kabul edilir. Algı yönetimi konusunda insanların durumunu Steve Jobs’un şu sözleri özetliyor sanki: “İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar.” O zaman insanların ne istediğini ya da ne isteyebileceğini araştırıp ürün kategorinize eklemeli ve algı yönetimi stratejinizi belirleyip dijital reklamlar aracılığı ile uygulamalısınız.

Elbette bunu yapmak uzmanlık gerektiren bir durum. Algı yönetimi hata götürmez bir süreçtir. Hatalı algı yönetimleri hiç umulmadık sonuçlarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Enstitü’de bulunan online imaj ve algı yönetimi eğitimi alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Firmaların sosyal medya algı yönetimini planlı yapması gerekmekte. Bu nedenle üzerinde önemle durması gereken konular mevcut. Bunları algı yönetimi basamakları olarak adlandırabiliriz.

Algı Yönetimi Basamakları

  • Hedef kitlenizi doğru belirlemeli ve iyi tanımalısınız. Ne istediğini ve hangi durumlarda ne tepkiler vereceğini önceden analiz etmelisiniz. Yoksa algı yönetimi planlarınız ters tepebilir.
  • Firmanız adına doğru mesajı ilettiğinizden emin olmalısınız. Ticari piyasanın oldukça kalabalık olduğunu aklınızdan çıkarmamalı, tüketicilerin benzer ürün üreticilerinden sizi kolayca ayırt edebilmesini sağlamalısınız.
  • Güven unsurunu göz ardı etmemelisiniz. Güven duymadığı bilgi ve reklamlara kim neden itibar etsin ki? Gerçek güven barındıran yönlendirmelerin ikna etkisi yüksek olacaktır.
  • Bağlam unsurları kullanmaya özen göstermelisiniz. Görsel ve işitsel olarak ilişkilendirilen olaylar daha akılda kalıcı olacaktır.
  • Paylaşımlarda duygu unsuru bulundurmalısınız. İşin içine duygu girdiyse kolay kolay unutulması mümkün olmaz ve çok daha çabuk hatırlanır.
  • Tekrarın dozunu iyi ayarlamalısınız. Az tekrar zihinlere yerleşmenizi sağlarken aşırı tekrar bıkkınlık yaratabilir. Profesyonel algı yönetimini hedef odaklıdır, planlıdır ve denge içindedir.