EN GÜÇLÜ ŞEY GÜVENDİR

med_image_01

Yapmış olduğum kurumsal ve aile danışmanlıklarımda sıkça duyduğum yakınmalar şöyleydi:

‘Yöneticimiz her işi ince ayrıntısına kadar inceliyor ve kontrol ediyor sanki güvenilmez çalışanlar gibi bize davranıyorlar.’

‘Kimi sevdiysem güvenimi yıktılar. Hiç kimseye güvenmiyorum yaşamda artık.’

‘Çocuklarımız büyüdükçe bizleri daha az dinler oldular. Kontrol etmekte zorlanıyoruz.’

‘Eşim tarafından ne yaparsam yapayım fark edilmiyorum.’

İş yerinde işe katkılarım fark edilmiyor ve hiç takdir edilmiyorum, güvenim kalmadı.

İster bilinçli, ister bilinçsiz davranış olsun güven eksiliği sataşma ve sürtüşme oluşturur.

İster evde, ister ailede, ister arkadaşlar arasında, ister hayatta ve özellikle iş yaşantısında güven eksikliği ciddi manada en yüksek maliyeti oluşturur. Güven durumunun düşüklüğü her şeyi, her kararı, her iletişimi yavaşlatır ve devamı yok eder.

Aksi durum yani güven hız üretir. Güven bütün okyanusu besleyen akarsular gibidir. Ya da bütün kuyuları besleyen yeraltındaki büyük su havuzu gibidir.

Güven bize yılın her ayı, ayın her haftası, haftanın her günü ve günün her saati gerekir ve etki eder.

Bir firmada yönetim danışmanlığı yaptığım zaman zorlu bir toplantı sonrasını hiç unutamıyorum.

Toplantı çok tartışmalı geçmiş ve gerçekten gergin yaklaşımlar sergilenmişti. Toplantı sonrası yanıma gelen yöneticilerden biri:”

Bu toplantılar hiç verimli değil ve çok sıkıcı. Çünkü Üretim müdürüne hiç güvenmiyor hatta bu bölüm sorumlularının hiç birine inanmıyor ve güvenmiyorum” dedi gizlice.

Elbette şaşırmış ve hemen sormuştum. ”Neden güven oluşturmuyor veya güven arttırıcı davranışlar sergilemiyorsunuz”

Gülerek “Ertan Hocam güven ya vardır ya yoktur. Bizde yok veya kalmadı ve olması çok zor”

Elbette katılmıyorum bu yaklaşıma. Yirmi yıllık özel ve iş hayatımda ve uygulayıcı olarak bunun tam tersi olabileceğini ve güven düzeyinin yükseltilebileceğini görmüş ve uygulatmışımdır.

Firmalarda teknik ve teknoloji elbette önemlidir ve işe güveni de katarsanız birçok çözümsüz problemleri çözer ve lehinize çevirebilirsiniz.

Bir an durup düşünün. Mesela güvenli bir ilişkinizi düşünün ve hayal edin. Bu ilişki nasıl bir ilişki ne hissettiriyor size, aranızdaki konuşmalar sözler ve yaklaşımlar nasıl. Bu güvenli ilişki işlerinizi ne kadar hızda hallettiriyor ve keyif veriyor. Tersi güven düzeyi düşük bir ilişkinizi düşünün. Size nasıl zaman kaybettiriyor, sizi nasıl geriyor, işlerinizi aksatıyor, enerjinizi azaltıyor… Kelimelerinizi seçerek de konuşsanız güven duygusu az olduğundan size karşı olumsuz olacaktır.

İlişkilerinizdeki güven yaşam kalitenizi belirler.

Güven olmadan başarıyı yakalayamazsınız. Sizi başarıya götüren yolda yapacaklarınızı kapsayan en önemli kelime güvendir. Güven inanmaktır. Ünlü Eğitim bilimcisi Akın Kılıç ‘ın dediği gibi ‘Güven az ise hız düşer hız düşünce maliyet artar. Güven var ve çok ise hız artar maliyet düşer.’

Mesela Terör olaylarından dolayı güvenlik arttırıyor. Güvenlik arttırılınca kontroller fazlalaşıyor ve hızınız düşüyor ve maliyet yükseliyor.

Güven hızı arttıracağına göre artık büyük balık küçük balığı yutmayacak. Hızlı balık yavaş balığı yutacak.

Sepetinizde ürün bulunmuyor.