HAYIR DİYEBİLMEYİ ÖĞRENDİNİZ Mİ?

med_image_03

‘Hayır’ diyememek, günümüz insanının önemli problemlerinin başında gelir.

İnsanlar doğası gereği beğenilmek ve takdir edilmek ister.

Bu durum kişinin kendine olan güvenini ve en önemlisi motivasyonunu artırır.

Kişinin kendini gerçekleştirdiği süreçte beğenilme ve takdir edilme isteği iyi kontrol edilmediğinde problemler gün yüzüne çıkar.

Bunlardan biri de; insanları üzmemekten, kaybetme korkusundan, popülerliği yitirme korkusundan kaynaklanan ‘hayır diyebilme’ becerisinin yitirilmiş olmasıdır.

Hayır diyebilmeyi öğrenmek mümkündür.

Bu, sonradan kazanılabilecek bir sosyal beceri olduğundan, sürecin nasıl gerçekleşmesi ve ilerlemesi gerektiğini kavramak problemin çözümünü kolaylaştırır.
Unutmayın, herhangi bir davranışı kazanmanın tek bir yolu yoktur. En iyi doktor kişinin kendisidir. Dolayısıyla herkes kendi çözüm yolları ile sonuca gitmelidir.

Neden Hayır Diyemediğinizi Sorgulayın
İnsanlar yaşamı boyunca yaşadığı her problemi çözümle sonlandırabilmek için öncelikle kendine uzaktan bakabilmeyi öğrenmelidir.

Yani özeleştiri yapabilme becerisine sahip olmalıdır.

Problemlerin kaynağını saptamak, çözüm için atılmış en büyük adımdır.

O nedenle, öncelikle neden hayır diyemediğimizi sorgulayıp, ana sebebi tespit etmemiz gerekir. Süreç olarak bu tespitin yapılması bir anda olacağı gibi, uzun bir zaman diliminde de gerçekleşebilir. Bu sürecin zamanını kişinin kendisi belirler. Kişi kendini iyice gözlemeyip net bir karara varmalıdır. Bu da adeta ince bir işçilik ister.
İsteklere hemen cevap vermeyin Aceleci olmak bizi her zaman doğru sonuçlara ulaştırmayabilir. İnsanlar yaşamları boyunca aldıkları ani kararlardan her zaman mutlu olmayabilirler. O yüzden önemli sayılabilecek kararların öncesinde ciddi bir düşünme süreci gerekebilir. Bu yüzden önemli ve önemsiz durumları problem yaşanmak üzereyken tespit etmek gerekir. Çevrenizdekiler sizden herhangi bir talepte bulunduğunda, kararsızlık yaşadığınız anda stratejik çözümler üretmelisiniz.’ Bir düşünsem iyi olacak.’’
‘’ Söylediklerin/isteklerin benim için önemli, planlama yaptıktan sonra seni bilgilendireceğim.’’
‘’ Sana yardımcı olmak isterdim. Bu aralar üzerinde yoğunlaşmam gereken çok önemli işlerim olduğundan, sana yardım edemeyeceğim.’’
‘’ Hayır, bu isteğini karşılayamayacağım.’’
Bu ve buna benzer cümlelerle problem durumu sürece yayılmış olur.

Bu süreçte kişi kendisinden talep edileni gerçekten sorgulama fırsatı elde eder.

Evet dersem ne olur? Hayır dersem ne olur? Bu soruların cevapları kişide hangi neticeleri veriyorsa, cevap bu duruma göre şekillenmelidir.
Ben Dilini Kullanın İnsanlara hayır cevabını verirken onları incitmemek istiyorsanız mutlaka kullandığınız cümlelere dikkat etmelisiniz. Özenle seçilen sözcükler birçok dezavantajı avantaja çevirir. Dilin sihirli dünyasını keşfederseniz, hayatınızın her alanında iletişimi başarıyla gerçekleştirirsiniz. Hayır diyebilme sürecinde Ben Dili’ni kullanmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Ben dili, karşı tarafı suçlu hissettirmeyen hipnotik sözcüklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Cümle yapıları sen kelimesini değil, ben kelimesini esas alır. ‘’İstedikleriniz benim işlerimin aksamasına neden olacağı için, bu isteğinizi yerine getiremeyeceğim.’’
‘’Yapmış olduğun davranış dikkatimi dağıtıyor, işime odaklanamıyorum. Eğer devam ettirmezsen, başarılı olabilirim.’’
‘’Ama’’ Yerine ‘’ve’’ Kullanın Sözcüklerin özenle seçilmesi iletişim sürecinizin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi açısından önemlidir. İstediğiniz sihirli kelimeleri yan yana getirin. Olumlu cümlelerle sebeplerinizi sıraladıktan hemen sonra asıl amacınızı belirleyen olumsuz cümlelere geçeceğiniz esnada ama bağlacını kullanmak yerine ve bağlacını kullanmayı deneyin. Onlarca güzel sözden sonra gelen ama kelimesi, kendisinden sonra gelen cümleye odaklanmayı sağlar ve ama bağlacından önce kurulan cümleler etkisini hızlıca kaybeder.

Yönlendirme Yapın
Bazen çözemeyeceğiniz durumlarda bile kendinizi sürece dahil etmek zorunda hissedebilirsiniz. Dahil olduğunuz bu süreç ilerlerken, aslında sürecin muhatabının siz olmadığını fark edersiniz. İşte bu durumlarda hayır diyebilmek için, karşınızdaki kişiye bu işin muhatabı olmadığınızı, bir başka kişinin bu işi daha iyi sonuçlandırabileceğini söyleyin. Bu sizi ve karşı tarafı daha iyi hissettirecektir. Ayrıca bunu yaptığınızda karşınızdaki kişinin üzülmediğini, aksine onu yönlendirerek yardımcı olduğunuzu fark edeceksiniz. Net olun Hayır cevabını vermek için inanılmaz çabalara girmeyin. İnsanlar sonuca odaklandığından süreci uzun tutmanız karşı tarafı sıkacaktır. Net olmanız bir şey kaybettirmez, kazandırır. Gerekirse insanlara sebepleri sıralamadan yalnızca hayır yanıtı vermelisiniz. Çünkü ihtiyaçlarınızla bağdaşmayan isteklerden dolayı zamanınızı etkin kullanamayabilirsiniz. Bu da sorumluluklarınızı ve üzerinizdeki yükü artırır. Bu sayede kendinizi yıpratırsınız.
Ve unutmayın. Hayır diyebilmeyi öğrenen kişi, karşılaştığı her durumda ‘Hayır’ cevabını verirse, yani hayırlar evetleri fazlaca geçiyorsa, bu durum kişiyi kısa bir süre sonra sevimsiz yapar. Dengenin iyi kurulması gerekmektedir.

Ertan ŞİMŞEK

Sepetinizde ürün bulunmuyor.