Şehit Muhtar Bey Cd. No:20/5 Beyoğlu
(0212) 297 74 57
bilgi@vizyonered.com

Eğitim Danışmanlığı: BİLİNÇALTI YÖNTEMLER İLE HEDEFE KİLİTLENME

Eğitim danışmanlığı bu sorulara cevap bulmada büyük önem taşır: Doğru hedef nedir? Nasıl belirleyebiliriz? Bilinçaltı nedir? Ne kadar etkilidir? Hedef belirlemede nasıl kullanabiliriz? Neyi daha iyi yapabileceğimizi nasıl belirleriz? Hedefe giderken kendimize nasıl inanabiliriz? Hedefe kilitlenmeyi nasıl sağlayabiliriz? Hedefe ulaşabileceğimize beynimizi nasıl ikna ederiz?

DERS ÇALIŞMA STRATEJİLERİ VE ZAMAN YÖNETİMİ

Bunun yanıda eğitim danışmanlığı “Hangi derse nasıl çalışmalıyız?” “Derslerde konsantrasyon nasıl sağlanır ve devam ettirilir?” Çalışılanları zihinde tekrar etme teknikleri nelerdir? En etkili ders çalışma programı nasıl yapılır? Ders fobisi ile nasıl baş edilir? “Ben yapamam”, “Ben başaramam” gibi önyargıları ve etkilerini yok etme yöntemleri nelerdir? “Ders çalışma süreleri ve bu süreleri etkin kullanma yöntemleri nelerdir?”  ve bunlar gibi birçok sorunun cevabını bulmakta yardımcı olur.

ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ

Başarılı insanların ortak noktaları incelendiğinde, şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşırız. Bu gerçek, etkili ve kalıcı ilişkilerdir. Bu ilişkiler ancak ve ancak etkili iletişimle mümkündür. İyi ve kalıcı ilişkiler kuran insanlara dikkat edildiğinde, mükemmel iletişim yöntemlerini kullandıklarına dikkat ederiz. Mükemmel iletişim ise, tamamen bir eğitim işidir. Ve bu da sizin eğitim danışmanlığı alarak bir anda mükemmel iletişim kuran insanlar olacağınız anlamına gelmiyor. Herşeyden önce danışmanlığı yapılan bireyler bunun bir süreç olduğunu ve bu süreci tamamlamanın önemli olduğunu unutmamaları gerekiyor. Aynı frekansta, pozitif elektrik yayılıyor, onunla yıldızımız barışık gibi ifadeler ne anlama geliyor? Haklı olduğumuz halde nasıl haksız duruma düşüyoruz? Yeni bir ortamda iletişime nasıl başlamalıyız? Acaba önemli olan anlamak mı? Anlaşılmak mı? Evet demek istediğinizde tam olarak nasıl evet dersiniz?

İÇERİK

Aynı zamanda eğitim danışmanlığı size kendinizi açık ve net ifade etmenizde yardımcı olacak. “Ben bunu kastetmemiştim?” tarzındaki yanlış anlamaları “İnsanları tam anlamıyorum?” diye düşünüyor, “Düşüncelerimi, inandıklarımı ve hissettiklerimi tam olarak ifade edemiyorum?” , “Neden bir zamanlar çok yakın çok iyi olduğum dostlarımla şimdi iyi değilim?” diyorsanız, “İnsanları nasıl motive edebilirim”, “Çevremdeki insanları bazı işler konusunda nasıl tetikleyebilirim?” diyorsanız, “Hem ailemi hem de iş arkadaşlarımı bazı konularda motive etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Çünkü bazen motive edeyim derken kalplerini kırabiliyorum!” diyorsanız, eğitim danışmanlığı doğru motivasyon için gereken davranışları sergilemekte yardımcı olacaktır. Daha önce belirttiğimiz gibi daha bir çok şeylerin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, eğitim danışmanlığı size gerekli desteği sağlayacak ve sorularınıza cevap bulacaktır.

ÇOCUKLAR İÇİN BİREYSEL ÇALIŞMALAR

Yaptığımız eğitim danışmanlığı hizmetlerinde çocuklarımızın karşı karşıya olduğu sorunlar ya da yaptıkları hatalar aslında tek başına onlardan kaynaklanmadığını gördük. Çoğu zaman ebeveynler farkında olmadan çocuklarının şekillenmesinde pek çok hata yaparlar. Çocuklar her şeyi bilerek ve öğrenmiş olarak doğmazlar. Büyüme süreci içerisinde öğrenmek için mutlaka birilerini veya bir şeyleri modellemeleri gerekir. Bu süreçte eğitim danışmanlığı almaları modelleme ve öğrenme yeteneklerini kontrollü yapmalarını sağlar. Bu da demektir ki çocuklarımız doğru veya yanlış her şeyi modelleyip, kabullenmekte zorlandığımız davranışlar gösterebilirler. Aslında baş edilmesi çok kolay programların altında nasıl yapacaklarını bilmedikleri için ezilirler. Eğitim danışmanlığı alan ebeveynler değişimi yakaladıklarında ve doğru iletişimi öğrendiklerinde, çocuklarındaki değişimlerde kaçınılmaz olacaktır. Konuşma bozuklukları ve kekemelik sorunuyla karşılaştığınızda, kötüye kullanma yada ihmal etme ile ilgili (Fiziksel, Cinsel ve Duygusal) sorunlar ortaya çıktığında, Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu, korku, kaygı, ve kaçınmalarla ilgili sorunlarla karşılaştığımızda, Zihinsel ve duygusal süreçlerle ilgili problemlerin söz konusu olduğunu düşündüğümüzde, çocuklarımızın gelişim ve eğitim süreçlerini desteklemek ve daha kaliteli hale getirmeyi arzuladığınızda bu işin uzmanlarından eğitim danışmanlığı hakkında destek almanız sağlıklı ve kademeli biçimde sonuç verecektir. Ayrıca danışmanlık hakkında bu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.